KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)

Rezerwat krajobrazowy
 
Data utworzenia :  1961

Powierzchnia: 19,02 ha (wg aktów normatywnych)  
   
Położony około 1 km od wsi Jaworki, będącej dzielnicą Szczawnicy, w dolinie Skalskiego Potoku (tworzy on w niektórych miejscach głęboki wąwóz) oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie (789 m n.p.m.) w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Został utworzony w celu ochrony stanowiska lęgowego puchacza a także krajobrazu, lasu i cennych naskalnych i ciepłolubnych zespołów roślinności porastających wapienne skały i strome zbocza. 

W rezerwacie występują liczne wapienne skały o osobliwych kształtach. Niektóre z nich mają nazwy, m.in. Dziobakowa Skała, Dziurawa Skała i Panienki.

W otoczeniu skał rośnie silnie przekształcony drzewostan – głównie świerkowy z domieszką buka i jodły. Na szczytach skałek rośnie skarłowaciała sosna. Na skałach i pod nimi rosną rośliny ciepło- i wapieniolubne a na wychodniach skalnych murawy naskalne. W rezerwacie rośnie m.in.: podrzeń żebrowiec, paprotka zwyczajna, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, naparstnica zwyczajna, parzydło leśne, kopytnik pospolity, rojownik włochaty, mieczyk dachówkowaty, buławnik wielkokwiatowy, kruszczyk szerokolistny, gnieźnik leśny, dwulistnik muszy i listera jajowata.

Przejście przez rezerwat wymaga uzgodnienia z nadleśnictwem.

Bibliografia:
  • Rąkowski G., Walczak M., Smogorzewska M.: Rezerwaty Przyrody w Polsce Południowej: Monografia pod redakcją Grzegorza Rąkowskiego. Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2007
  • http://krakow.rdos.gov.pl/files/artykuly/14223/rejestr2015rezeprzy.pdf [dostęp 2015-03- 28]
  • http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf [dostęp 2015-03- 25]
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Zaskalskie-Bodnar%C3%B3wka[dostęp 2015-03-10]
 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.