LISTOPAD
Modrzew europejski (Larix decidua)

Pogórze Strzyżowskie - 6 października 2013


Tym razem Pogórze Strzyżowskie. Pomiędzy Jasłem a Kołaczycami, w miejscowości Krajowice, znajduje się ciekawy rezerwat przyrody – Golesz. Na wzgórzu nad Wisłoką znajdował się niegdyś średniowieczny zamek. Prawdopodobnie urzędował tu Zyndram z Maszkowic. Zamek istniał do XVII wieku, później popadł w ruinę. W XIX wieku został stworzony na terenie wzgórza, przez właściciela pobliskich fabryk tkackich, Achillesa Johannota, park wypoczynkowy dla mieszkańców okolicy. Kiedyś był to teren całkowicie odsłonięty, dziś porasta go las grądowy. Niedawno prowadzone na wzgórzu badania archeologiczne wykazały, że pod ziemią zachowały się całkiem dobrze zachowane mury zamkowe. 


Jest tam poprowadzony lokalny szlak turystyczny. Planujemy go wykorzystać do naszej wędrówki, ale w praktyce okazuje się to dość trudne, bo szlak dawno nie był odnawiany i brakuje oznaczeń.  Błądzimy więc trochę. W pewnym momencie natrafiamy na kiepsko, ale oznaczoną ścieżkę, prowadzącą na szczyt. Znajdujemy pozostałości po szukanym przez nas zamku. Otoczony jest przez wiele ciekawych wychodni skalnych. To one są przedmiotem ochrony w rezerwacie.


Jest tu także sporo innych rzeczy do zobaczenia, więc błąkamy się i szukamy. Docieramy najpierw do dwóch cmentarzy wojennych z I wojny światowej nr 36 i 37.


Później znowu trochę się błąkamy, ale docieramy do mogiły zamordowanych 260 Żydów z Kołaczyc i okolic, którą mieliśmy też w planie odwiedzić.

Potem szukamy kurhanu sprzed 4300 lat. Niestety, bezskutecznie. Pewnie jesteśmy gdzieś w pobliżu, a może nawet przeszliśmy obok niego, ale kurhany, jeśli nie są oznaczone, raczej trudno w  lesie odszukać.



Na koniec docieramy do małego wodospadu. Szkoda, że woda ledwo się sączy, Przy dużych opadach na pewno wygląda efektowniej. Stamtąd wracamy na Podzamcze, gdzie zostawiliśmy samochód.

W  sumie nasze poszukiwania były udane (no, może poza kurhanem).


Wracając zatrzymujemy się w Bieździedzy, bo zaciekawia nas kościół. Świeżo po remoncie, aż błyszczy nowością, ale to zabytkowy, średniowieczny kościół z XV wieku. Jest to najstarszy zabytek kultury sakralnej w diecezji rzeszowskiej. Cieszymy się, że mogliśmy go obejrzeć, także wewnątrz, bo był otwarty.


Później robimy kolejny przystanek na rynku w Kołaczycach.

I zadowoleni z miło spędzonego dnia, wracamy do domu.



cmentarze wojenne Pogórze Strzyżowskie Golesz
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.