CZERWIEC
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)

Sienna, Zbyszyce - 19 marca 2016


Nic nie zapowiadało, że ta wycieczka będzie aż tak udana. Ogarnięta pragnieniem poszukiwania wiosny postanawiam wybrać się na samotną, krótką wycieczkę na Pogórze Rożnowskie, w nadziei, że tu będzie już wiosennie, bo w górach nadal leży śnieg.

Od dawna chciałam obejrzeć zabytkowy kościółek w Zbyszycach. Oczywiście, jak zwykle przejeżdżam zjazd do Zbyszyc, ale mam szansę zajrzeć tam w drodze powrotnej. Jadę dalej, myśląc, gdzie pojechać. Po drodze podziwiam wspaniałe widoki. Nie ma możliwości zatrzymania się, aby sfotografować jezioro. W końcu staję na wygodnym parkingu obok hotelu Heron w Siennej.

Wysiadam z samochodu i nagle moją uwagę zwracają białe kwiaty, gęsto pokrywające poszycie bukowego lasu na stromym zboczu. W pierwszej chwili myślę, że to zawilce, ale szybko orientuję się, że to śnieżyczka przebiśnieg. Nigdy jeszcze nie widziałam jej w takiej ilości. Jak się później okazuje, przez przypadek stanęłam przy powszechnie znanym, o czym nie miałam zielonego pojęcia, stanowisku tej rośliny. Ponadto na tym samym zboczu są duże stanowiska języcznika zwyczajnego. Kwitną też obficie inne wiosenne geofity – żywiec gruczołowaty, zdrojówka rutewkowata, miodunka ćma i pierwiosnek wyniosły. Wygodną ścieżką wchodzę na szczyt, na rozległe łąki, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę Pogórza Rożnowskiego.

Następnie całkowicie zadowolona z wycieczki, postanawiam wracać, zahaczając o Zbyszyce. Widoki z góry są piękne, a na dole czeka mnie uczta duchowa. XV-wieczny Kościółek w Zbyszycach jest przepiękny. Mam ogromne szczęście, bo pojawia się ksiądz, który ma coś do zabrania z kościoła i chętnie wpuszcza mnie do środka, a nawet pozwala zrobić kilka zdjęć wnętrza.

Później oglądam jeszcze piękny klasycystyczny dwór (a właściwie dwa), które są siedzibą DPS-u i udaję się na spacer na dalsze poszukiwanie wiosny – tu nisko, tuż nad brzegiem jeziora jest jeszcze bardziej wiosennie. Świeci słońce, jest ciepło, bezwietrznie, zaczyna zielenić się trawa, kwitną pierwiosnki, zawilce, barwinek, kokorycz pełna i złoć żółta.

Jest pięknie - na Pogórze Rożnowskie  już przyszła wiosna.


Pogórze Rożnowskie Sienna
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.