MAJ
Storczyk blady (Orchis pallens)


Podlega ochronie częściowej (od 2014 r., wcześniej była objęta ochroną ścisłą)

Ssak, gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Występuje w Europie i Azji na terenach leśnych. W Polsce pospolita na obszarze całego kraju. Często można ją spotkać w parkach.

Waży 20-40 dkg. Długość ciała ok. 20-30 cm, a ogona 15-25 cm. Charakteryzuje się zmiennym ubarwieniem. Spotykane są głównie dwie odmiany: ruda i czarnobrunatna. U obu form brzuch jest biały. Mogą też występować formy pośrednie. Ciekawostką jest, że w jednym miocie mogą występować osobniki w różnych wersjach kolorystycznych. Osobniki rude przeważają w zachodniej Europie, natomiast w wyżej położonych rejonach, a także Karpatach wschodnich, są zazwyczaj czarne lub szare. Cechą charakterystyczną wiewiórki jest długi, puszysty ogon, pełniący ważną rolę przy skokach, służy jako sterownik. Uszy ozdobione są długimi pędzelkami. Tylnie nogi są dłuższe i mocniejsze od przednich. Zęby rosną przez całe życie, są systematycznie ścierane. Wiewiórka ma także ostre pazury, które ułatwiają się wspinaczkę po drzewach.

Żywi się nasionami szyszek, żołędziami, bukwią, orzechami, chętnie zjada pąki gałązek świerkowych, grzyby, owoce. Czasem zjada owady, ptasie jaja, a nawet jaszczurki i pisklęta. Gromadzi zapasy na zimę. Jest aktywna w dzień.

Chętnie mieszka w dziuplach, ale buduje też gniazda w koronach drzew iglastych. Nie zapada w sen zimowy, lecz dużo czasu zimą spędza w gnieździe i przesypia okresy dużych mrozów.

Jest samotnikiem, w pary łączy się zwykle tylko do rozrodu. Ciąża trwa zwykle ok. 40 dni. Samica rodzi zwykle od 3 do 7 młodych, wczesną wiosną lub latem. Młode rodzą się ślepe i nagie. Usamodzielniają się w okresie 10 tygodni, a dojrzałość płciową osiągają około roku. Zwykle żyją 2-4 lat, ale mogą dłużej.

Bibliografia:
  • A.i W. Bilińscy: Zwierzęta chronione w Polsce. Chorzów: VIDEOGRAF II, 2005.
  • P. Pellegrin: W domu i w ogrodzie. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1986
  • Świat zwierząt. Autorzy: L'ubomir Brtek [i in.]. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1983
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiewi%C3%B3rka_pospolita
  • http://czterykaty.pl/czterykaty/56,104040,23297565,wiewiorka-pospolita-gdzie-mieszka-czym-sie-zywi-i-czy-wolno.html


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.