LISTOPAD
Modrzew europejski (Larix decidua)

Góry Choczańskie - 2 - czerwca 2013


Przejście piesze na trasie: Vyšný Kubín - Drapáč - Stredná poľana - Veľký Choč (1608 m n.p.m.) - Žimerová – Lúčky

Sądecki oddział PTT organizuje wycieczkę na Wielkiego Chocza, najwyższy szczyt Gór Choczańskich. To początek czerwca, mnóstwo roślin kwitnie, więc oczywiście muszę jechać, zwłaszcza że wybierają się także Marta z Krzyśkiem. Na dodatek to jedna z najbardziej widokowych gór na Słowacji.

Byłam na Wielkim Choczu w 2008 roku, też z PTT, i byłam zauroczona tą górą, zwłaszcza jej nawapienną roślinnością.


Niestety pogodę mamy kiepską. Jest pochmurnie i chwilami nawet pada. Ale ja jestem w euforii, więc tym razem pogoda mi nie przeszkadza. Zaraz na samym początku trasy Marta wypatrzyła cały łan obuwika pospolitego. Prawie fruwam ze szczęścia.Na szczycie kwitnie sporo roślin, które chciałam sfotografować, m.in. fiołek alpejski. Nieszczęśliwie dla mnie, akurat rośnie na wysokiej skalnej półce nad stromym na dodatek zboczem. Nie wiem, jak go sfotografować. Kolega podejmuje się podnieść mnie do góry, żeby mi to ułatwić. Sporo ryzykujemy, bo stoimy tuż nad urwiskiem. Nasz „statyw” mocno się kołysze, więc zdjęcia wychodzą niestety niezbyt ostre. Ale są!


Potem jeszcze udaje mi się sfotografować kilka nowych gatunków, więc wracam do domu bardzo szczęśliwa. Cieszą mnie oczywiście najbardziej zdjęcia obuwika, bo od dawna marzyłam o zobaczeniu tego pięknego storczyka.Wielki Chocz Góry Choczańskie
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.