GRUDZIEŃ
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)

Beskid Makowski - 25 października 2015

Trasa: Myślenice - Uklejna - Śliwnik - Działek - Chełm - Gruszczyn- Myślenice


Jedziemy z Markiem w Beskid Makowski. Marek zaplanował trasę. Biorąc oczywiście pod uwagę moje „rezerwatowe” potrzeby. Odwiedzimy przy okazji kolejny rezerwat w Beskidzie Makowskim – Zamczysko nad Rabą.

Wyruszamy z Myślenic Zarabia. To tu właśnie znajduje się mój rezerwat. Są w nim pozostałości po średniowiecznym zamku, więc dla Marka też jest ciekawy.

Idziemy dalej czerwonym szlakiem. Zdobywamy Uklejnę (680 m n.p.m.) i Śliwnik (619 m n.p.m.). Schodzimy na przełęcz Pod Śliwnikiem, podchodzimy jeszcze na Działek (600 m n.p.m.) i wracamy z powrotem na przełęcz. Tu zmieniamy szlak na zielony i zaczynamy wracać do Myślenic. Po drodze zaliczamy Chełm (614 m n.p.m.) i Gruszczyn (475 m n.p.m.).

Przewyższenia niewielkie, więc to bardziej dłuższy spacer, niż górska wycieczka.

Na Chełm poprowadzona jest kolejka krzesełkowa, a także wyciągi narciarskie. Jest tu także prywatne obserwatorium astronomiczne. I wieża widokowa. Niestety, ku rozżaleniu Marka, obie atrakcje są nieczynne.

Pogodę mamy średnią. Nie pada, ale przez większość dnia  jest pochmurnie. Szkoda, bo kolory jesieni nie są tak piękne, jak byłyby w słoneczny dzień.

Ale mimo to wracamy bardzo zadowoleni z wycieczki.Beskid Makowski Pasmo Lubomira i Łysiny
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.