GRUDZIEŃ
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)

Kotlina Orawsko-Nowotarska - 4 lipca 2014

Jeden dzień – dwie wycieczki. Po skalistym Wąwozie Homole - torfowisko Baligłówka w Kotlinie Nowotarskiej. Całkowicie odmienny krajobraz. Przyjechałam tu specjalnie, żeby poszukać, unikatowej w Karpatach, przygiełki białej.


Przez torfowisko jest poprowadzona ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Są tablice informacyjne, kładki i miejsce odpoczynkowe. Niestety, teraz większość kładek jest już uszkodzona, więc po większych opadach deszczu bez kaloszy lepiej się tam nie wybierać. Byłam tu już kilkakrotnie. Jesienią pięknie kwitną wrzosy, a w czerwcu bagno pospolite. To naprawdę urokliwe miejsce. Warto się tu wybrać. Tylko trzeba pamiętać o zabezpieczeniu się przed komarami, bo są tu ich całe chmary. 


Przygiełkę znajduję dość szybko, bo rośnie w charakterystycznym, łatwym do odnalezienia miejscu.


Wracam bardzo zadowolona do domu. Co prawda zamiast w planowanym na ten dzień jeszcze, poza Wąwozem Homole, rezerwacie Biała Woda, wylądowałam nieoczekiwanie na torfowisku za Czarnym Dunajcem, ale z botanicznego punktu widzenia była to bardzo udana wycieczka.Torfowiska Orawsko-Nowotarskie Kotlina Orawsko-Nowotarska Baligłówka torfowisko
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.