CZERWIEC
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)


Tatry to nie tylko urzekający wysokogórski krajobraz - skaliste turnie, malownicze doliny, stawy tatrzańskie, ale także bogata i unikatowa roślinność.

W Tatrach występuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych. Około 200 gatunków występuje w Polsce tylko tutaj. Rośnie tu także wiele roślin będących endemitami lub subendemitami tatrzańskimi, bądź endemitami ogólno-karpackimi lub zachodnio-karpackimi. Flora Tatr różni się zatem w zasadniczy sposób od flory spotykanej na terenie reszty kraju. Kwiaty tatrzańskie porastają hale i turnie barwnym kobiercem od wiosny do jesieni. W niektórych miejscach, zwłaszcza w wapiennych partiach Tatr, przy źródliskach, tworzą się prawdziwe skalne ogrody, zachwycające barwą i różnorodnością gatunków.

Dla miłośników roślin godne odwiedzenia są przede wszystkim Tatry Bielskie na Słowacji. W Polsce warto wybrać się w rejony Czerwonych Wierchów, na Sarnią Skałę, Nosal, Gęsią Szyję, zajrzeć zwłaszcza do Doliny Białego, ale także do Kościeliskiej, szczególnie na Raptawickie Turnie, zatrzymać się chwilę dłużej na Boczaniu.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.