GRUDZIEŃ
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)

Beskid Wyspowy - 8 czerwca 2014


Wybieramy się we czwórkę na Szczebel (Strzebel - 977 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Krzysiek zaplanował trasę. Zapowiada się piękny dzień.


Wyruszamy z Mszany Dolnej z dzielnicy Zarabie. Dochodzimy do Działu, i tu skręcamy w prawo, na drogę, która doprowadzi nas do czarnego szlaku. Po dotarciu do szlaku przekraczamy potok i rozpoczynamy dość strome podejście na szczyt Szczebla. Po drodze mijamy sporo ciekawych wychodni skalnych.


Na szczycie znajduje się ołtarz polowy, a także stoły, ławeczki i miejsce na ognisko. Jesteśmy przygotowani na tę ewentualność, więc panowie zabierają się za zbieranie gałęzi i rozpalenie ognia, a my przygotowujemy kiełbasę do pieczenia i inne przysmaki.


Schodzimy zielonym szlakiem na Przełęcz Glistne, gdzie zmieniamy szlak na czerwony. Docieramy nim do przysiółka Biedaki, skąd lokalną drogą wracamy do Działu, a potem do samochodu, pozostawionego w Zarabiu. Część naszej trasy prowadzi widokowymi łąkami, szczególnie pięknymi właśnie w czerwcu. Chociaż las o tej porze też jest urokliwy. Zwłaszcza pięknie prezentują się rosnące tu w dużej ilości dorodne paprocie. A że mamy wspaniałą pogodę, to wycieczka jest naprawdę udana.Beskid Wyspowy Szczebel
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.