LIPIEC
Dzwonek skupiony (Campanula glomerata)

Rezerwat krajobrazowy
 
Data utworzenia : 1987

Powierzchnia : 450,49 ha (wg aktów normatywnych)

Położony o 2,5 km od wsi Terka, w przełomowym odcinku rzeki Wetlina wraz z przyległymi, zalesionymi zboczami gór Połoma (776 m n.p.m.), w gminie Cisna, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Beskidy Wschodnie” i obszaru specjalnej ochrony ptaków NATURA 2000 ”Bieszczady”.

Na terenie dzisiejszego rezerwatu znajdowały się dwie nieisniejące dziś wsie Łuh i Zawój. Dolina Wetliny jest bardzo malownicza – rzeka jest tu bardzo kręta, z licznymi progami i bystrzami, a otaczające ją zbocza strome, pełne urwisk i osuwisk.

Przedmiotem ochrony jest unikatowy krajobraz, ale także cenny zespół leśny z fragmentami starodrzewu bukowo-jodłowego. Rośnie tu m.in. języcznik zwyczajny, wawrzynek wilczełyko, pokrzyk wilcza jagoda, centuria pospolita, tojad mołdawski, lulecznica kraińska, lilia złotogłów, buławnik mieczolistny i buławnik wielkokwiatowy.

Rezerwat jest także ostoją dzikiej zwierzyny.

Bibliografia:
  • Rąkowski G., Walczak M., Smogorzewska M.: Rezerwaty Przyrody w Polsce Południowej: Monografia pod redakcją Grzegorza Rąkowskiego. Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2007
  • http://bip.rzeszow.rdos.gov.pl/rejestry-form-ochrony-przyrody-w-woj-podkarpackim [dostęp 2015-03- 20]
  • http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf [dostęp 2015-03- 25]


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.