CZERWIEC
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)Już w ubiegłym roku wybierałam się w Bieszczady, aby sfotografować śnieżycę karpacką. Dowiedziałam się wtedy o istnieniu rezerwatu florystycznego „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku”.
Został on założony w 2001 r. Jego celem jest ochrona stanowiska śnieżycy karpackiej  (Leucojum vernum var. Carpaticum), która jest podgatunkiem śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum), dla celów dydaktycznych i naukowych, oraz zbiorowisk łąkowych o bardzo bogatej florze. Rezerwat znajduje się w gminie Lutowiska, tuż nad Sanem, przy drodze ze Smolnika do Dwernika, w Dwerniczku. Położony jest na terasie zalewowej Sanu. Zajmuje około 5 h powierzchni.
Jest to rezerwat ochronny czynnej – prowadzi się w nim zabiegi ochronne i pielęgnacyjne, m. in. wykasza się łąkę, gdyż ma tendencję do zarastania ziołoroślami, a zwłaszcza wiązówką błotną.

Pierwsze kwiaty śnieżycy pojawiają się już w lutym, a w marcu i kwietniu łąka tuż przy samej drodze pokrywa się kobiercem białych kwiatów.
Widok setek tysięcy śnieżyc robi rzeczywiście ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że śnieżyca wiosenna jest uważana za symbol bieszczadzkiej wiosny. 
Latem na kwietnej łące pojawia się wiele innych ciekawych roślin. 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.