PAŹDZIERNIK
Róża dzika (Rosa canina)

Rezerwat leśny
 
Data utworzenia : 1971

Powierzchnia : 105,21 ha (wg aktów normatywnych)

Położony jest  4,5 km od Wsi Korbielów, przy granicy ze Słowacją, w gminie Jeleśnia, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.  Utworzony został w 1971 roku na obszarze 15,14 ha. Graniczył z utworzonym w 1998 roku rezerwatem „Pięć Kopców” o powierzchni 88,74 ha, który w 2005 roku został przyłączony do rezerwatu Pilsko.

Obejmuje większość szczytowej części masywu Pilska po polskiej stronie. Pilska z kulminacją na górze Pięć Kopców (1534 m n.p.m.).Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest górnoreglowy bór świerkowy, zarośla kosodrzewiny i zbiorowiska murawowo-krzewinkowe oraz rzadkie gatunki fauny i flory.

Rośnie tu jałowiec halny, wierzba zielna, wierzba śląska, bażyna obupłciowa, porzeczka skalna, widłak alpejski, szarota norweska, pępawa wielkokwiatowa, podbiałek alpejski, trzcinnik owłosiony, omieg górski, urdzik karpacki, pięciornik złoty, tojad mocny i ciemiężyca zielona.

Ze zwierząt występuje tutaj endemiczna darniówka tatrzańska, smużka i orzesznica oraz siwierniak. W rezerwacie pojawia się wilk, ryś i niedźwiedź. Można spotkać także głuszca i jarząbka.

Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna z Korbielowa do Sopotni Wielkiej.

Bibliografia:
  • Rąkowski G., Walczak M., Smogorzewska M.: Rezerwaty Przyrody w Polsce Południowej: Monografia pod redakcją Grzegorza Rąkowskiego. Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2007
  • http://bip.katowice.rdos.gov.pl/wojewodzki-rejestr-form-ochrony-przyrody [dostęp 2015-03- 28] 
  • http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf [dostęp 2015-03- 25]


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.