KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)

Beskid Niski  - 1 maja 2013


Kolejna wycieczka z Markiem i Krzyśkiem. Jedziemy na Cergową. Nigdy tam jeszcze nie byłam, więc jestem za. Panowie zamierzają szukać jaskiń, których na Cergowej jest bardzo sporo. Ja liczę na jakieś nowe gatunki roślin.

Jedziemy do Dukli. Czerwony szlak wychodzi wprost z drogi na przejście graniczne w Barwinku. Idziemy nim kawałeczek, potem skręcamy i idziemy przez wieś, bo musimy dojść do miejsca, gdzie są jaskinie. Udaje się namierzyć wszystkie, które są w tym rejonie.

Później schodzimy na ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do cudownego źródełka, zwanego "Złotą Studzienką". Jest ono związane ze św. Janem z Dukli, który wiódł tu pustelnicze życie.

Po obejrzeniu cudownego źródełka idziemy na szczyt żółtym szlakiem. Tu zmieniamy go na czerwony. Zaliczamy pozostałe wierzchołki Cergowej. Cały grzbiet porośnięty jest czosnkiem niedźwiedzim. Za dwa tygodnie, kiedy zakwitnie, będzie tu pięknie. Kwitnie tu też cebulica dwulistna. Akurat jej potrzebowałam do mojego atlasu. Tylko szkoda, że mocno wieje, roślinki się ruszają i zdjęcia wychodzą nieostre.


Po minięciu ostatniego wierzchołka szlak schodzi mocno w dół. Dochodzi do leśnej drogi. Gdzieś w tym miejscu powinna znajdować się kolejna jaskinia – „Jaskinia gdzie samolot spadł”. Szukamy jej trochę, ale bezskutecznie. Wracamy na naszą drogę, którą musimy dojść też do czerwonego szlaku, tyle, że prowadzącego w przeciwnym kierunku. Schodzimy nim do wsi, zamykając w ten sposób pętlę.Potem jedziemy na wzgórze Zaśpit, gdzie znajduje się pustelnia św. Jana z Dukli. Została założona w 1769 roku, po jego beatyfikacji. Obecny kościółek (trzeci z kolei) został zbudowany w latach w latach 1906-1908 w stylu neogotyckim. Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. Dom Pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi. Na ścieżkach wokół kościoła rozmieszczono kapliczki Drogi Krzyżowej. Robimy sobie spacer po ścieżkach wokół pustelni.


W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze na chwilę w Dukli.Beskid Niski Cergowa Dukla Zaśpit
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.