KWIECIEŃ
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)



Jadąc w Bieszczady, zatrzymaliśmy się na chwilę za Leskiem, w miejscowości Glinne.  Przy samej drodze znajduje się tam bardzo ciekawa formacja skalna, zwana Kamieniem Leskim. Ponieważ znajduje się przy głównej drodze z Leska do Ustrzyk Dolnych, była już podziwiana i opisywana od kilku wieków. Pisali o niej m. in. Stanisław Staszic, Aleksander Fredro, Wincenty Pol, Oskar Kolberg.

Jest to wychodnia skalna, która w najwyższym miejscu ma ok. 20 m. Zbudowana jest z gruboziarnistego piaskowca krośnieńskiego. Swój ciekawy kształt zawdzięcza erozji, ale także działalności człowieka, gdyż w XIX w. był tu kamieniołom.

Z Kamieniem Leskim związanych jest wiele legend ludowych.

Miejsce to jest warte polecenia nie tylko z uwagi na piękno i majestatyczność tej skały, ale także dlatego, że znajduje się tu stanowisko przylaszczki pospolitej, rośliny, która w  polskich Karpatach występuje dość rzadko. Żeby ją zobaczyć, trzeba się tam wybrać pod koniec marca, albo w pierwszych dniach kwietnia, gdyż wtedy kwitnie. Poza przylaszczką można podziwiać piękne stanowiska paprotki zwyczajnej. Obie rośliny są pod ścisłą ochroną. 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.