Kupiłam pierwszy aparat cyfrowy i zaczęłam fotografować. Później próbowałam ustalić nazwy roślin, co, jak się w praktyce okazało, nie było wcale takim łatwym zadaniem. Zaopatrzyłam się w atlas roślin górskich, później następne i rozpoczęłam żmudną pracę nad oznaczaniem sfotografowanych roślin. Zdjęcia były robione nieprofesjonalnie, najczęściej w biegu (zwłaszcza te na wycieczkach PTT, jeśli się weźmie pod uwagę ich tempo, nigdy też nie miałam czasu na dokładniejsze obejrzenie fotografowanej rośliny, nie mówiąc już o jej dokładniejszym zbadaniu).
Przyznaję się też uczciwie, że nie posiadam wykształcenia botanicznego. Jednak budziła się we mnie coraz większa fascynacja górską roślinnością, zdobywałam coraz więcej wiedzy w tym zakresie, wytrwale fotografowałam i udało mi się zgromadzić i opracować sporą kolekcję zdjęć roślin.
Wynikami swojej pasji w pewnym momencie postanowiłam podzielić się z innymi. Tak powstała pierwsza wersja mojego zielnika. Były to zwykłe galerie fotograficzne z opisem roślin. Dla ułatwienia wyszukiwania roślin został dołożony do nich indeks alfabetyczny. Przez pierwsze kilka lat ZIELNIK KARPACKI gościł na stronie nowosądeckiego Oddziału PTT Beskid.
Wiosną 2012 roku został przeniesiony na swoją własną stronę i rozszerzony o dodatkowe indeksy i kalendarz kwitnienia oraz galerie przyrodnicze.
Rok później powstała druga wersja strony, poprawiona i udoskonalona - poza indeksami znalazła się na niej wyszukiwarka.
Cała strona bardzo się w międzyczasie rozbudowała. W założeniu miała być właściwie tylko atlasem roślin naczyniowych, występujących w polskich i słowackich Karpatach - stąd jej nazwa. I jest on oczywiście nadal jej podstawą, mimo, że strona w pewnym momencie zaczęła się rozrastać i ciągle pojawia się na niej, poza nowymi gatunkami roślin, coś nowego – jest więc trochę o Karpatach, o ochronie przyrody, o zwierzętach, są zamieszczane zdjęcia ze spacerów i wycieczek – ale wszystkie informacje i zdjęcia, zamieszczane na stronie, dotyczą wyłącznie Karpat.
Obecna, najnowsza wersja strony jest przyjazna dla użytkowników - jest stroną responsywną.
Atlas roślin otrzymał swoją osobną podstronę. Jego układ i budowa zostały nieco zmienione, ale było to konieczne z uwagi na dostosowanie strony do potrzeb urządzeń mobilnych.
Znajduje się na niej sześć albumów:
- Rośliny zielne o kwiatach białych
- Rośliny zielne o kwiatach czerwonych, różowych, fioletowych i niebieskich
- Rośliny o kwiatach żółtych, zielonych i brązowych
- Rośliny zielne - turzycowate, trawy
- Paprotniki (Paprocie, widłaki, skrzypy)
- Drzewa, krzewy, krzewinki
Można je przeglądać jak zwykłą galerię fotograficzną - jest przejście z jednej rośliny do drugiej (wygląd podstron się nieco zmienił, ale myślę, że na lepsze).
Są, tak, jak poprzednio dwa indeksy - polski i łaciński (nieco zmodyfikowane).
Atlas roślin jest wyposażony w zaawansowaną wyszukiwarkę, pozwalającą na wyszukiwanie roślin, biorąc pod uwagę różne ich cechy, np. miejsca, gdzie najczęściej rosną, rodziny, do których należą, czy są trujące, bądź lecznicze, kiedy kwitną, jaki mają kolor kwiatów, itp. (można zaznaczać kilka cech na raz, co ułatwia poszukiwania, gdyż wyszukiwarka wybiera rośliny, które spełniają wszystkie zaznaczone cechy jednocześnie)
Zamieszczona jest też pełna bibliografia literatury, z której korzystałam przy oznaczaniu i opisywaniu roślin umieszczonych w atlasie (przyznaję, że źródła, z których korzystałam, powinny być podane pod każdą rośliną, ale początkowo atlas był mały, a ja korzystałam z trzech książek, więc nie widziałam wtedy takiej potrzeby - teraz zastanawiam się nad wprowadzeniem tej zmiany do atlasu)
Obecnie w atlasie znajdują się zdjęcia i opisy ponad 1250 roślin naczyniowych (ponad 6500 zdjęć) występujących w Karpatach, zarówno polskich, jak i słowackich - większość z tych, które do tej pory zobaczyłam i sfotografowałam. Nie mam oczywiście stuprocentowej pewności, czy wszystkie roślin poprawnie oznaczyłam, ale 99% raczej tak. Atlas jest na bieżąco uzupełniany i poprawiany. Przez 15 lat, które poświęciłam na stworzenie tego atlasu, bardzo dużo się nauczyłam, ale ciągle dowiaduję się nowych rzeczy i jestem świadoma, że tak naprawdę mam w swojej wiedzy na temat oznaczania roślin braki. I że nigdy nie będę wiedzieć wszystkiego. Mimo to żywię nadzieję, że mój atlas będzie pomocą dla miłośników przyrody.
Jeśli idzie o nazewnictwo, to początkowo opierałam się na książkach,
przy pomocy których opracowywałam sfotografowane przez mnie rośliny. Podobnie było, jeśli idzie o przypisanie roślin do odpowiednich rodzin. To nie było naukowe podejście, ale nie posiadałam wtedy dostatecznej wiedzy, a ponadto mój atlas przeznaczony
był dla takich jak ja amatorów.
Ostatnio postanowiłam zmierzyć się jednak z naukowym nazewnictwem. Wszystkie nazwy, tak łacińskie, jak i polskie zostały sprawdzone i poprawione zgodnie z najnowszą publikacją naukową z tej dziedziny: Mirek Z., Piękoś-Mirkowa H., Zając A., Zając M. i in.: Vascular plants of Poland an annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020.
Uaktualniłam także nazwy rodzin. Do polskiej nazwy rodziny dołożyłam dodatkowo nazwę łacińską.
Dodałam wszystkie obowiązujące synonimy. Wszystkie łacińskie nazwy roślin podane są wraz z rozszerzeniami w opisie poszczególnych roślin. Obowiązująca nazwa jest wytłuszczona, synonimy napisane są kursywą (w indeksie nazwy są bez rozszerzeń i napisane jednolitą czcionką).
Dodatkowo w wyszukiwarce dodałam ostatnio możliwość wyszukiwania roślin po nazwach łacińskich rodzin - dotychczas można było wyszukiwać rośliny, używając polskich nazw rodzin.
Pojawiły się też słowackie nazwy roślin. To ukłon w stronę mojej ukochanej Słowacji i jej wspaniałej przyrody.
Chętnie zapoznam się z uwagami na temat mojego atlasu (także krytycznymi).