15 października 2016


Poręba Wielka - Maciejowa (815 m n.p.m.) - Stare Wierchy (973 m n.p.m.) - Suhora (1000 m n.p.m.) - Tobołów (994 m.n.p.m.) - Poręba Wielka

Tym razem wybieramy się w Gorce. Marek planuje przyjemne kółeczko z Poręby Wielkiej. Na niecałe 20 kilometrów. Dwa schroniska po drodze, obserwatorium astronomiczne na Suhorze, widok na Tatry, piękne hale po drodze, wspaniałe kolory jesieni, własnoręcznie rozpalone ognisko i pieczona kiełbasa, pyszne ciasto w schronisku, wreszcie piękna, słoneczna pogoda – wszystko to zadecydowało, że wycieczka była bardzo udana.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Porębie Wielkiej w pobliżu dyrekcji GPN, gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna „Park podworski hrabiów Wodzickich – góra Chabówka”. W dawnym parku dworskim zachowało się wiele starych drzew oraz zabudowania dworskie – na szczególną uwagę zasługuje piękny budynek lamusa-wozowni z XIX w. Kończą się też prace związane z odnawianiem dawnego dworu – niestety, według mnie, nadano mu zbyt nowoczesny kształt i gryzie się to ze starymi, drewnianymi zabudowaniami.


Gorce Stare Wierchy Suhora
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.