CZERWIEC
Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)

Gorce - 25 czerwca 2022


Pierwszy dzień wakacji okazał się dla mnie niespodziewanie także Dniem Dziecka. Umówiliśmy się z panem Kamilem Sułkowskim, że wspólnie wybierzemy się na poszukiwanie jego ukochanych „księżycowych paproci”, a przy okazji odnajdziemy stanowisko upragnionej przez mnie paprotnicy górskiej, na które zdobył namiary.

W piątek okazało się, że nie będziemy sami. Miał nam towarzyszyć zaprzyjaźniony z panem Kamilem pan Dariusz Tlałka, specjalista od paprotników, autor wielu publikacji na ten temat, m.in. współautor atlasu i klucza do ich oznaczania -„Paprotniki Polski”.

Zrobiliśmy z panem Kamilem wspólnie plan sobotniego wypadu. Ponieważ pan Darek miał przyjechać później, to młody człowiek postanowił wcześniej odwiedzić swoją ukochaną polanę i policzyć rosnące na niej podejźrzony i nasięźrzały. No i przy okazji nacieszyć się do woli ich widokiem. Wyruszył z domu przed świtem, tak że już po piątej był na miejscu.

Ja miałam odebrać w Tylmanowej naszego gościa i wspólnie mieliśmy dojechać do Ochotnicy Górnej. Pan Kamil skończył jednak wcześniej i przyjechał do Tylmanowej, gdzie poczekaliśmy na pana Darka, a potem już we trójkę pojechaliśmy do doliny potoku Ochotnica.


Tam nasz gość najpierw zaprowadził nas do jedynego w Gorcach stanowiska języcznika zwyczajnego, a później na stanowisko paprotnicy sudeckiej. Nawet nie marzyłam o jej znalezieniu, więc to był dla mnie ogromny prezent. No i wielka radość! Razem z panem Kamilem cieszyliśmy się jak dzieci.


Potem pojechaliśmy do doliny potoku Jamne, gdzie pod kaplicą zostawiliśmy samochód i wyruszyliśmy dalej. Już na samym początku czekała nas kolejna niespodzianka. Pan Darek zauważył na łące unikatowego w Karpatach storczyka drobnokwiatowego. Widziałam go tylko raz, na Słowacji, w Polsce nigdy. Zresztą moi towarzysze też go nie widzieli. I znowu dziecięca radość! Tym razem całej trójki! Nacieszywszy się znaleziskiem, ruszyliśmy dalej.Nasz gość zaprowadził nas na stanowisko obiecanej mi paprotnicy górskiej. Dał nam wcześniej dokładne namiary, ale mimo to mielibyśmy z panem Kamilem duże trudności z jego znalezieniem. Dobrze, że mieliśmy przewodnika.


Potem już, bezgranicznie szczęśliwa, towarzyszyłam obu panom w poszukiwaniu księżycowych paproci na okolicznych polankach i polanach. Niestety, te poszukiwania nie zakończyły się sukcesem. Trudno. Czasem tak bywa.Dotarliśmy do żółtego szlaku, przeszliśmy przez kilka polan, m.in. Polanę Wielka Przechyba i Polanę Mała Przechyba (obecnie pod wspólną nazwą Polana Kosarzyska), a potem zeszliśmy na Polanę Zoniowskie (na niektórych mapach Kosarzyska – jest tu jakiś problem z nazewnictwem), bo jest stamtąd piękny widok na Tatry. Niestety, dzisiaj były kiepsko widoczne. U samego dołu była piękna wełniankowa młaka, w której rosło wiele ciekawych roślin. Pobuszowaliśmy tam trochę i wróciliśmy na szlak. Po drodze pan Dariusz uczył nas rozpoznawania gatunków nerecznic.

Dotarliśmy do drogi i wróciliśmy nią pod kaplicę, gdzie zostawiliśmy samochód. Pan Kamil odwiózł nas do Tylmanowej.

To była wspaniała botaniczna wyprawa! Nie spodziewałam się, że będzie aż tak niesamowita! Dwie unikatowe paprocie, a na deser storczyk drobnokwiatowy!Gorce Ochotnica Górna
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.