PEŁNIK ALPEJSKI
Trollius altissimus, syn. Trollius europaeus subsp. transsilvanicus
Trollius altissimus Crantz, syn. Trollius europaeus L. subsp. transsilvanicus (Schur) Domin, syn. Trollius europaeus L. subsp. transsilvanicus (Schur) Jár.
Rodzina: Jaskrowate (Ranunculaceae).
Roślina objęta ścisłą ochroną.
Opis: Bylina wieloletnia wysokości 30-40 cm z krótkim kłączem. Łodyga nierozgałęziona, ulistniona. Liście odziomkowe z długimi ogonkami oraz blaszką dłoniasto podzieloną na 5 odcinków głęboko rozciętych na kilka klap; liście łodygowe siedzące, słabiej podzielone. Na szczycie łodygi jeden duży, kulisty, żółty kwiat o średnicy ok. 3 cm. Niektórzy botanicy uważają go za podgatunek pełnika europejskiego (Trollius europaeus subsp. transsilvanicus). Bywa też określany nazwą pełnika siedmiogrodzkiego. Jest niższy od pełnika europejskiego i ma nieco większe kwiaty oraz zdecydowanie mniejsze mieszki o długich dzióbkach.
Występowanie: Góry środkowej i południowej Europy. W Polsce w Sudetach i Karpatach, na Wyżynie Małopolskiej. W górach rośnie powyżej górnej granicy lasu, najczęściej w piętrze halnym, w ziołoroślach i traworoślach, niezależnie od podłoża.
Kwitnienie: V-VII
Roślina trująca.