OBRAZKI ALPEJSKIE, OBRAZKI WSCHODNIE TYPOWE
Arum Alpinum, syn. Arum orientale ssp. orientale
Arum alpinum Schott & Kotschy, syn. Arum orientale M. Bieb. subsp. orientale
Nazwa
słowacka: áron alpský.
Rodzina: Obrazkowate (Araceae).
Roślina objęta ochroną częściową.
Opis: Bylina wysokości do 30 cm o bulwiastych kłączach, tworząca kępy. Liście duże, strzałkowate, błyszczące (bez plam). Pęd kwiatostanowy bezlistny, z dużą (8-12 cm) zielonkawą pochwą kwiatostanową, brzegami fioletową, zwłaszcza na szczycie (przekształconą z podsadki). Wewnątrz pochwy kolba kwiatostanowa. Kwiaty pachną padliną. Owoce czerwone.
Dawniej uważano, że na terenie Polski występują jedynie obrazki plamiste. Później stwierdzono, że obrazki plamiste występujące u nas nie występują na naturalnych stanowiskach, a jedynie w miejscach po dawnej uprawie na Pomorzu. Natomiast na południu kraju występują tzw. obrazki wschodnie typowe (Arum orientale ssp. Orientale). Jest to podgatunek obrazków wschodnich. W niektórych opracowaniach występują one pod nazwą obrazków alpejskich (Arum Alpinum, syn. Arum maculatum).
Występowanie: Od Azji Środkowej po Europę Południowo-Wschodnią. W Polsce na południu kraju, w niższych położeniach górskich i na pogórzach. Rośnie w wilgotnych lasach liściastych, rowach, zaroślach.
Kwitnienie: IV-V
Roślina trująca.
Pogórze Rożnowskie - 18 czerwca 2017
Pogórze Rożnowskie - 18 czerwca 2017
Pogórze Rożnowskie - 28 sierpnia 2017
Pogórze Rożnowskie - 28 sierpnia 2017
Pogórze Rożnowskie - 19 marca 2016
Pogórze Rożnowskie - 3 maja 2016
Pogórze Rożnowskie - 10 maja 2016
Pogórze Rożnowskie - 10 maja 2016