BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Heracleum sosnowskyi
Heracleum sosnowskyi Manden., syn. Heracleum sosnovskii Manden.
Nazwa
słowacka: boľševník Sosnowského.
Rodzina: Selerowate (Apiaceae).
Opis: Bylina wysokości do 4 m, o palowym korzeniu dochodzącym do 2 m długości. Łodyga o średnicy do 10 cm, pustej w środku, podłużnie bruzdowanej, dołem czerwonawo zabarwionej, Liście skrętoległe, pierzastodzielne, o zmiennym kształcie, złożone z dość szerokich, przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków, ząbkowanych. Kwiaty białe, zebrane w gęsty, duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach. Owocem jajowata lub owalna rozłupnia.
Występowanie: Kaukaz, Zakaukazie i część Turcji. Obecnie na terenie wschodniej i środkowej Europy. Sprowadzony do krajów Bloku Wschodniego jako roślina pastewna, szybko rozprzestrzenił się na tych terenach. W Polsce już na całym niżu, a szczególnie licznie występuje na Podhalu w dolinach rzecznych. Rośnie wzdłuż rzek, potoków, dróg, w rowach, na pastwiskach, w miejscach ruderalnych, lubi miejsca wilgotne i żyzne.
Roślina bardzo inwazyjna i niebezpieczna – zawarta w niej furanokumaryna pod wpływem promieniowania słonecznego powoduje bardzo poważne oparzenia i inne dolegliwości. Roślina objęta na terenie Polski prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży. Jest trudna do zwalczenia, degraduje środowisko naturalne i ogranicza dostępność terenu.
Kwitnienie: VI-VII
Roślina trująca.



.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
