MARZEC
Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum)



Rezerwat znajduje się w Beskidzie Niskim na terenie gminy Dukla. Został utworzony w 1976 roku  na stoku Ostrej. Obejmuje ponad 120 ha. Jest to rezerwat krajobrazowy i leśny. Chroniony jest tu pierwotny las, pozostałość po Puszczy Karpackiej. Występują tutaj naturalne drzewostany łęgowe z olszą szarą i grąd, buczyna karpacka oraz rzadka jaworzyna górska z języcznikiem zwyczajnym i miesiącznicą trwałą. W rezerwacie spotkać można wiele ciekawych i rzadkich chronionych roślin. To jedno z największych w Polsce (albo największe) stanowisko języcznika zwyczajnego. Rośnie tu także druga rzadka paproć – pióropusznik strusi. Inne rzadkie występujące w rezerwacie rośliny to: lilia złotogłów, obrazki plamiste, ciemiężyca zielona, żywokost sercowaty, wawrzynek wilczełyko, tojad dzióbaty, powojnik alpejski, parzydło leśne i najprawdopodobniej lulecznica kraińska.

Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza o długości 4 km. Zaczyna się i kończy na polu namiotowym „Stasiana”, gdzie można  urządzić ognisko. Prowadzi ona m.in. przez okopy z II wojny światowej, gdzie toczyły się walki o Przełęcz Dukielską, oraz starą drogę wykonaną przez  Łemków.

Koło pola namiotowego znajduje się oczko wodne, gdzie mają występować płazy i gady, ale niestety jest zbyt zaniedbane, żeby coś zobaczyć.
 
Pomiędzy polem namiotowym a wejściem na ścieżkę przyrodniczą znajduje się bardzo duże, naturalne stanowisko smotrawy okazałej – rośliny, która występuje tylko w Karpatach Wschodnich.
 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.