MARZEC
Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum)


W ubiegłym roku obserwowałam gniazdo kosa. A później całkiem zapomniałam o zrobionych wtedy zdjęciach. Znalazłam je niedawno. Młode kosy opuściły właśnie gniazda, więc zamieszczam je teraz.

Kos zwyczajny (Turdus merula) to średniej wielkości ptak z rodziny drozdowatych. Jest to jeden z najbardziej pospolitych ptaków w Europie. Pierwotnie był ptakiem leśnym, ale stopniowo zasiedlił tereny w pobliżu osiedli ludzkich – parki i ogrody. Dziś można go spotkać także w centrum miasta.

Długość jego ciała wynosi do 27 cm, samce są czarno ubarwione, mają jaskrawo żółte lub pomarańczowe  dzioby, a samice są ciemnobrązowe.
Kos żywi się głównie pokarmem zwierzęcym, ale chętnie zjada też owoce i jagody.

Kosy rozpoczynają okres godowy wcześnie, już pod koniec lutego lub na początku marca. Z reguły mają dwa, a nawet trzy lęgi w roku, ostatni nawet końcem sierpnia.

Budują gniazda przeważnie na drzewach lub krzewach, ale także na ziemi, na stabilnym podłożu. Gniazdo buduje tylko samica. Zbiera materiał do jego budowy wyłącznie z ziemi. Ma ono miseczkowaty kształt. Baza gniazda jest zbudowana z cienkich gałązek, łodyg traw i mchu, umacniana wilgotną ziemią. Do jej budowy kosy często wykorzystują kawałki plastiku, materiału lub papieru. Potem samica z cienkich łodyżek, liści i mchu tworzy nieckę gniazda i umacnia ją gliną. Następnie czeka, aż konstrukcja wyschnie i dopiero wtedy wyściela ją  miękką trawą i liśćmi. Budowanie gniazda trwa  2-5 dni. Najczęściej do każdego lęgu budowane jest nowe gniazdo.

Po wybudowaniu gniazda po 1-3 dniach pojawia się pierwsze jajo. Potem następne, składane w odstępach ok. 24 godzin. Zazwyczaj lęg składa się z 4-5 jaj. Jaja są owalne, czasem lekko eliptyczne. Najczęściej niebieskozielone z czerwonymi i brązowymi plamkami. Ich wielkość i kolor jest różna, także w obrębie jednego lęgu.

Jaja wysiaduje z reguły tylko samica. Musi także zadbać o pokarm, bo samiec jej nie karmi. Czas wysiadywania wynosi średnio ok. 2 tygodni.

Pisklęta wykluwają się nagie i ślepe. Są karmione przez obydwoje rodziców. Samica ogrzewa je także sama. Czasami, jeśli zginie, funkcje rodzicielski przejmuje samiec i może samodzielnie wychować młode. Pisklęta na początku karmione są pokarmem zwierzęcym, później ich dieta zostaje wzbogacona owocami i jagodami.

Młode opuszczają gniazdo po około 2 tygodniach. Początkowo są niezdolne do latania. Pozostają ukryte na ziemi, a rodzice się nimi opiekują. Po kilku dniach umieją już latać, a stają się całkiem samodzielne w 20-30 dniu życia.

Bibliografia:
  • Turyn E.: Nasze ptaki. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1991
  • Kruszewicz A. G.: Ptaki Polski.Encyklopedia ilustrowana. Warszawa: MULTICO, 2007
  • Bezzel E.: Ptaki. Warszawa: MULTICO, 2000
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kos_zwyczajny

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.