MARZEC
Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum)

Sękowa, Ropica Górna - 5 listopada 2016


W listopadzie włóczyliśmy się po cmentarzach z I wojny światowej w okolicach Sękowej i Ropicy Górnej.

W Ropicy Górnej, nad potokiem Małastówka zauważyłam nieznaną mi roślinę. Ponieważ było to prawie w centrum wsi, pomyślałam, że widocznie „uciekła” z czyjegoś ogródka. To na oko jakieś trwałe pnącze o niezwykle dekoracyjnych owocach. Później, daleko ponad wsią, w grądzie rosnącym  w okolicach cmentarza nr 77, zauważam ją znowu. Pokryte są nią wszystkie drzewa, niektóre aż po same wierzchołki. Sporo go rośnie także w okolicach następnego cmentarza nr 78. Wygląda na to, że to bardzo ekspansywna roślina. Spodobało się jej tutaj – widocznie warunki jej odpowiadają – i może stanowić poważne zagrożenie dla naszych lasów. Mamy już kłopoty z nawłociami (kanadyjską i olbrzymią), niecierpkiem gruczołowatym, rdestowcami, barszczem Sosnowskiego i wieloma innymi gatunkami, które są bardzo ekspansywne i niszczą nasze naturalne zbiorowiska roślinne. Ta, bardzo efektowna roślina, może do nich dołączyć.

Po powrocie do domu ustalam jej nazwę. To najprawdopodobniej dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus), roślina pochodząca z Azji (Chiny, Japonia, Korea). Jest to roślina o małych wymaganiach, mrozoodporna, bardzo ekspansywna. W Stanach Zjednoczonych, gdzie został przywieziony jako roślina ozdobna, tak się rozmnożył, że wypiera powoli podobny rodzimy gatunek, dławisza amerykańskiego (Celastrus scandens). W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna.

Jest to wieloletnie, dwupienne pnącze, które dorasta nawet do 12 m (bardzo szybko rośnie – nawet do 4 m rocznie). Liście odwrotnie jajowate  lub okrągławe, o zaostrzonym wierzchołku, piłkowane. Kwiaty białe, niepozorne, zebrane w wiechę (kwitnie maj - czerwiec). Owoce efektowne, czerwonawe, początkowo ukryte w jasnożółtych torebkach (owocuje w październiku. niejadalne, lekko trujące.

Bibliografia:
  • https://www.zielonyogrodek.pl/znoszace-zacienienie/dlawisz-okroglolistny
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82awisz_okr%C4%85g%C5%82olistny

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.