MARZEC
Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum)


Należy do rodziny ślimakowatych
.
Występuje w południowo-wschodniej i centralnej Europie. W Polsce jest pospolity, w górach występuje do wysokości ok. 1000 m n.p.m. To największy występujący w Polsce ślimak lądowy. Średnica jego muszli wynosi ok. 5 cm. Jest  brązowa i ma maksymalnie 5 zwojów. Chroni ona ślimaka przed suszą i wrogami. Może być zamykana przy pomocy krzepnącej błony ze śluzem.

Winniczek porusza się po przezroczystym śluzie za pomocą falującego ruchu nogą Zamieszkuje świetliste lasy, zarośla, parki i ogrody. Żywi się  zielonymi częściami roślin, przez co uważany jest niekiedy za szkodnika, zwłaszcza w ogrodach. Zimuje w ziemi pomiędzy październikiem a kwietniem. Zamyka wtedy skorupę wapienną pokrywą.

Jest obojnakiem. Zapłodnienie krzyżowe ma miejsce podczas kopulacji pomiędzy dwoma osobnikami pomiędzy majem a lipcem. Składa  40-60 jaj  do wydrążonej w ziemi jamki. Młode ślimaczki wykluwają się po kilku tygodniach. Winniczek żyje ok. 6 lat, dojrzałość płciową uzyskuje po 3-4 latach.

We Francji jest uważany za przysmak, więc jest u nas cennym surowcem eksportowym. Dlatego też został mocno przetrzebiony w niektórych rejonach kraju.

Bibliografia:
Jaglarz M.: Winniczek.W: Encyklopedia Biologiczna, T. XI, s. 336-337.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.