KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)

Vihorlat, Humensky Sokol, Jasenowy Hrad
18-19 czerwca 2016

Nigdy jeszcze nie byłam z  PTT na dwudniowej wycieczce, ale miejsca, które zamierzali tym razem odwiedzić, były tak niezwykle ciekawe i dające nadzieję na uzupełnienie mojego atlasu roślin, z uwagi na termin tego wyjazdu (czas kwitnienia), że postanowiłam z nimi pojechać, zwłaszcza, że przewidziane trasy nie były zbyt długie.
 
Góry Vihorlat to pasmo górskie na wschodzie Słowacji, blisko granicy z Ukrainą. U stóp tego pasma znajduje się wielkie sztucznie jezioro Zemplínska Śírava. Jest to pasmo wulkaniczne, bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym. Bardzo dzikie, dopiero od niedawna prawie w całości udostępnione dla turystów – wcześniej był tu poligon wojskowy.


Szlak na Vihorlat (1076
 m n.p.m. - najwyższy szczyt tego pasma, o ciekawym kształcie), prowadził cały czas lasem, nie był więc zbyt ciekawy, ale za to sam szczyt był odsłonięty, z pięknymi widokami na Nizinę Węgierską. Rosło tu sporo roślin, m.in. róża alpejska, parzydło leśnie i  lilia złotogłów. Udało mi się też sfotografować rzadkiego motyla - niepylaka mnemozynę. Po drodze przechodziliśmy aż przez trzy rezerwaty.

Następnego dnia szliśmy ścieżką przyrodniczą przez jeden z piękniejszych słowackich rezerwatów - Humenský Sokol, znajdujący się w Humenskich Wierchach. Piękny bukowo-dębowy las (dęby omszone), ciekawe wychodnie skalne, piękne otoczenie Dupnej Jaskini oraz bardzo bogata i  ciekawa roślinność - wszystko to bardzo mnie zachwyciło.

Później drapaliśmy się w niemożebnym upale na wzgórze zamkowe Jasenovskiego Hradu. Dobrze, że szlak prowadził cały czas lasem. Ruiny zamku są imponujące i godne zobaczenia, a widok ze szczytu piękny. I jak to zwykle bywa, mury są porośnięte ciekawą roślinnością. Tu też znalazłam nieznane mi gatunki.

Pod względem botanicznym była to dla mnie jedna z najbardziej udanych wycieczek w ostatnich latach. Spodziewałam się, że znajdę coś nowego, ale nie, że aż ponad 10 gatunków. Są to m.in. dąb omszony, szyplin jedwabisty, szczodrzeniec czerniejący, ożanka właściwa, żebrzyca kobyla, głowienka wielkokwiatowa, głowienka kremowa, lepnik zwyczajny, parietaria lekarska, rozchodnik sześciokrotny, dziewanna firletkowa, dwa gatunki powojników (jeszcze do końca nie ustaliłam, jakie) i czyściec prosty.



Wyhorlat
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.