KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)


Gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce.

W Polsce jest to najpospolitsza sowa, najczęściej występuje w Karpatach, chociaż można ją spotkać wszędzie, także w dużych miastach. Jest objęty ścisłą ochroną.

Puszczyk to sowa średniej wielkości, do ok. 45 cm, ważąca ok. pół kilograma. Samice są nieco większe, poza tym nie różnią się wyglądem zewnętrznym od samców. Charakteryzuje się zmiennym ubarwieniem – występuje w dwóch podstawowych odmianach -  szarej i brązowej, oraz barwach pośrednich. Grzbiet u odmiany brązowej jest prążkowany i cętkowany. Oczy bardzo duże, o czarnych tęczówkach. Ma krępą budowę ciała, skrzydła duże, szerokie, zaokrąglone, też cętkowane i kreskowane, krótki ogon. Nogi opierzone, o silnych szponach, silny, haczykowato zagięty dziób.

Samiec najczęściej pohukuje –„huuu,hu hu”, natomiast samica wydaje odgłos „kjuwik”.

Zamieszkuje głównie lasy liściaste i mieszane, ze starymi drzewami, bo gniazdo zakłada najchętniej w dziupli. Spotkać ją można także w parkach, na starych cmentarzach i w osiedlach ludzkich.

Prowadzi nocny tryb życia, jest aktywny od zmierzchu poświtu, a w dzień chowa się w dziuplach i szczelinach. Ma swoje terytorium i pozostaje na nim cały rok.

Żywi się głównie myszami, szczurami, ryjówkami, kretami, ale poluje także na ptaki, nietoperze, młode zające, ryby, gady i płazy, dżdżownice i owady. Poluje czatując na ofiarę, a potem spada na nią znienacka. Zabija ją natychmiast uderzeniem mocnych szponów, a czasem również uderzeniem dzioba.
Wypluwa niestrawione resztki pokarmu – tzw. „wypluwki”.

Gody rozpoczyna już w październiku, wtedy ustalane są granice terytorium i miejsca gniazdowania. Zimą odbywają się zaloty, samce zabiegają o względy samic. Jaja składane są w połowie marca, w miastach wcześniej. Puszczyki gnieżdżą się w niewyścielanych dziuplach, na wysokości ok. 10 m, w szczelinach skalnych, jaskiniach, w opuszczonych gniazdach wron i innych dużych ptaków, a w mieście na poddaszach, strychach i w kominach. Samica znosi 2-6 jaj i sama je wysiaduje przez około miesiąc. Jest wtedy karmiona przez samca. Samiec karmi samicę i młode także po wykluciu się. Samica zaczyna opuszczać gniazdo dopiero, kiedy młode mają około tygodnia. Młode zdolne są do lotu po około 2 miesiącach, ale nie potrafią jeszcze polować i rodzice je karmią jeszcze nawet przez trzy miesiące.

Bibliografia:
  • Turyn E.: Nasze ptaki. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1991
  • Andrzej G. Kruszewicz: Ptaki Polski.Encyklopedia ilustrowana. Warszawa: MULTICO, 2007
  • Dz.U. 2014 poz. 1348 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszczyk_zwyczajny [dostęp 2016-04-10] 


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.