KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)

Kotlina Orawsko-Nowotarska i Gorce - 18 października 2015


Obiecałam pokazać Markowi rezerwat Bór na Czerwonem. Byłam tam z Martą i Krzyśkiem w czerwcu 2012 roku, żeby sfotografować sosnę drzewokosą i zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Przy okazji odwiedzimy inny rezerwat, w który jeszcze nie byłam, a który znajduje się w pobliżu. To Skałka Rogoźnicka.


Najpierw jedziemy na poszukiwanie Skałki Rogoźnickiej. Trochę nam to zajmuje, bo najpierw przepytujemy o drogę tubylców, potem trochę się błąkamy po wilgotnych łąkach, przechodzimy przez potok wpław, ale wreszcie docieramy do celu. To rezerwat przyrody nieożywionej. Jest tu stary nieczynny kamieniołom i małe, wapienne skałki. W skałach udaje się nam wypatrzyć pozostałości dawnych zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały dawne tutejsze morze. Warto było tu przyjechać.


Bór na Czerwonem w październiku jest równie ładny, jak na początku lata. Markowi się bardzo podoba i planuje, że tu jeszcze wróci. Ja zresztą też. Jest tutaj poprowadzona ścieżka przyrodnicza, a na kopułę torfowiska drewniany podjazd, z którego mogą skorzystać także osoby na wózkach.


A potem Marek ma dla mnie niespodziankę. Kolejny rezerwat, w którym nie byłam – Modrzewie. To rezerwat florystyczny. Rośnie tu modrzew polski. Znajduje się nad Kluszkowcami, na zboczach Lubania. Jest tam poprowadzona ścieżka przyrodnicza.

To była bardzo ciekawa wycieczka – trzy rezerwaty, a każdy inny. 



Gorce Kotlina Orawsko-Nowotarska Nowy Targ
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.