KWIECIEŃ
Złoć żółta (Gagea lutea)

Rezerwat florystyczny

Data utworzenia : 1959

Powierzchnia : 10,43 ha (wg aktów normatywnych) 
 
Położony niedaleko wsi Kluszkowce, w gminie Czorsztyn. Obejmuje południowo-zachodnie, zalesione zbocza Lubania, na wysokości około 640-670 m n.p.m.

Teren ten już przed II wojną światową wzbudził zainteresowanie przyrodników i w 1935 roku objęto go częściową ochroną, polegającą na zakazie wyrębu, wykopywania młodych drzewek, zrywania roślin i stroiwa, wypasu i przegonu bydła oraz palenia ognia. To pierwsze zarządzenie o ochronie tego terenu nie było zbytnio przestrzegane, dopiero w 1945 roku profesor Władysław Szafer rozpoczął starania o objęcie tego terenu pełną i skuteczną ochroną. W 1959 roku starania te zostały uwieńczone sukcesem i w Kluszkowcach został utworzony rezerwat przyrody.

Celem ochrony jest tu starodrzew (ponad 120-letni) modrzewia polskiego. Jest to największy płat czystego boru modrzewiowego w całych polskich Karpatach.  

Ponadto rośnie tu kopytnik pospolity, pierwiosnka lekarska, podkolan biały i porosty z rodzaju brodaczka.

Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna.

Bibliografia:
  • Rąkowski G., Walczak M., Smogorzewska M.: Rezerwaty Przyrody w Polsce Południowej: Monografia pod redakcją Grzegorza Rąkowskiego. Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2007
  • http://krakow.rdos.gov.pl/files/artykuly/14223/rejestr2015rezeprzy.pdf [dostęp 2015-03- 28]
  • http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf [dostęp 2015-03- 25]
  • tablica informacyjna w Kluszkowcach: Ścieżka przyrodniczo-leśna "Modrzewie w Kluszkowcach"- Dzieje rezezwatu modrzewia polskiego "Modrzewie".


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.