Rośliny naczyniowe

Tatrzańskie ogrody

Tatry to nie tylko urzekający wysokogórski krajobraz - skaliste turnie, malownicze doliny, stawy tatrzańskie, ale także bogata i unikatowa roślinność.
       W Tatrach występuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych. Około 200 gatunków występuje w Polsce tylko tutaj. Rośnie tu także wiele roślin będących endemitami lub subendemitami tatrzańskimi, bądź endemitami ogólno-karpackimi lub zachodnio-karpackimi. Flora Tatr różni się zatem w zasadniczy sposób od flory spotykanej na terenie reszty kraju. Kwiaty tatrzańskie porastają hale i turnie barwnym kobiercem od wiosny do jesieni. W niektórych miejscach, zwłaszcza w wapiennych partiach Tatr, przy źródliskach, tworzą się prawdziwe skalne ogrody, zachwycające barwą i różnorodnością gatunków.
        Dla miłośników roślin godne odwiedzenia są przede wszystkim Tatry Bielskie na Słowacji. W Polsce warto wybrać się w rejony Czerwonych Wierchów, na Sarnią Skałę, Nosal, Gęsią Szyję, zajrzeć zwłaszcza do Doliny Białego, ale także do Kościeliskiej, szczególnie na Raptawickie Turnie, zatrzymać się chwilę dłużej na Boczaniu.