.

Turzycowate Trawy


Paprotniki


Drzewa Krzewy Krzewinki


O mnie

Zielnik karpacki powstał z mojego zachwytu górami i górską przyrodą.

Góry odkryłam późno, dopiero po czterdziestce, ale wystarczająco wcześnie, by móc się jeszcze nimi nacieszyć. Zainteresowałam się zwłaszcza górską roślinnością, bogatą i różną od tej, z którą spotykamy się na co dzień. Podczas kolejnych wędrówek zauważałam nieznane mi rośliny. Zaczęłam się interesować ich nazwami.

Kupiłam pierwszy aparat cyfrowy i zaczęłam fotografować. Później próbowałam ustalać ich nazwy, co, jak się w praktyce okazało, nie było wcale takim łatwym zadaniem. Kupiłam atlas roślin górskich, później następne i rozpoczęłam żmudną pracę nad oznaczaniem sfotografowanych roślin. Zdjęcia były robione nieprofesjonalnie, najczęściej w biegu (zwłaszcza te na wycieczkach PTT, jeśli się weźmie pod uwagę ich tempo, nigdy też nie miałam czasu na dokładniejsze obejrzenie fotografowanej rośliny, nie mówiąc już o jej dokładniejszym zbadaniu).

Moje zdjęcie 1

Przyznaję się też uczciwie, że nie posiadam wykształcenia botanicznego. Jednak budziła się we mnie coraz większa fascynacja górską roślinnością, zdobywałam coraz więcej wiedzy w tym zakresie, wytrwale fotografowałam i udało mi się zgromadzić i opracować sporą kolekcję zdjęć roślin.

Wynikami swojej pasji w pewnym momencie postanowiłam podzielić się z innymi i tak powstała pierwsza wersja mojego zielnika. Były to zwykłe galerie fotograficzne z opisem roślin. Dla ułatwienia wyszukiwania roślin został dołożony do nich indeks alfabetyczny. Przez pierwsze kilka lat zielnik gościł na stronie nowosądeckiego Oddziału PTT Beskid. 
Wiosną 2012 r. „Zielnik Karpacki” został przeniesiony za strony PTT na swoją własną stronę. Został znacznie rozszerzony o dodatkowe indeksy i kalendarz kwitnienia oraz galerie przyrodnicze. 

 Obecna już czwarta  wersja Zielnika jest stroną całkowicie zmienioną i dynamiczną.

Najważniejszym elementem strony jest
Atlas roślin, wyposażony w indeksy : polski i łaciński. Podzielony on został  na sześć mniejszych albumów, ułatwiając tym samym wyszukiwanie. 

  • Rośliny zielne o kwiatach białych
  • Rośliny zielne o kwiatach czerwonych, różowych, fioletowych i niebieskich
  • Rośliny o kwiatach żółtych, zielonych i brązowych
  • Rośliny zielne - turzycowate, trawy
  • Paprotniki (Paprocie, widłaki, skrzypy)
  • Drzewa, krzewy, krzewinki
Atlas roślin jest połączony z zaawansowaną wyszukiwarką, pozwalającą na wyszukiwanie roślin biorąc pod uwagę  różne ich cechy, np. miejsca, gdzie najczęściej rosną, rodziny do jakich należą, czy są trujące bądź lecznicze, kiedy kwitną, itp. (można zaznaczać, kilka cech na raz, co ułatwia poszukiwania,  gdyż wyszukiwarka wybiera rośliny, które spełniają wszystkie zaznaczone cechy jednocześnie)
Dodatkowo został wyposażony  w podobną funkcję, jak galeria fotograficzna - można przechodzić z jednego zdjęcia do drugiego bez cofania się wstecz. (w obrębie poszczególnych albumów)


    Opisy roślin zostały poprawione i uzupełnione. Jeśli idzie o przypisanie roślin do odpowiednich rodzin, to oparłam się na systematyce starszej, tej na której opierają się najpopularniejsze klucze do oznaczania roślin, a także większość dostępnych mi atlasów i przewodników do rozpoznawania roślin. Jestem florystą amatorem i moja strona jest też przeznaczona dla amatorów, a najnowocześniejsze systemy klasyfikacji roślin podlegają ciągłym zmianom i dla przeciętnego miłośnika roślin są dość niejasne. Będę się jednak starała w miarę moich możliwości umieszczać w opisach także nazwy rodzin występujące w nowszych klasyfikacjach.

    Obecnie w atlasie znajdują się zdjęcia i opisy ponad 1130 roślin (ponad 4000 zdjęć) - większość z tych, które do tej pory zobaczyłam i sfotografowałam. Mam jeszcze trochę roślin nieopisanych, co do niektórych nie jestem pewna, czy zostały poprawnie oznaczone. Zielnik jest na bieżąco uzupełniany i poprawiany. Nie mam stuprocentowej pewności, czy wszystkie rośliny są poprawnie oznaczone, ale 99% na pewno tak, a ewentualne błędy staram się poprawiać – przez 10 lat, które poświęciłam na stworzenie tego atlasu, bardzo dużo się nauczyłam, ale ciągle dowiaduję się nowych rzeczy i mam świadomość, że tak naprawdę mam jeszcze w swojej wiedzy na temat oznaczania roślin braki. Mimo to mam nadzieję, że moja strona będzie pomocą dla miłośników przyrody. Chętnie zapoznam się z uwagami na temat Zielnika.

    W tworzenie Zielnika Karpackiego zaangażowali się również moi przyjaciele, którzy z oddaniem włóczą się ze mną po szlakach i bezdrożach Karpat w poszukiwaniu nowych, ciekawych roślin; pomogli mi też stworzyć tę stronę i wspierają mnie w mojej pracy.

   W zielniku umieszczone zostały rośliny występujące w Karpatach, zarówno polskich, jak i słowackich.

Na stronach indeksów można stosować funkcję wyszukiwania kontekstowego z wykorzystaniem klawiszy Ctrl+F i wyświetlanego wtedy pola, w którym należy wpisać choć część nazwy szukanej rośliny. Wynik wyszukiwania zostanie podświetlony na kolorowo.
    
    Na stronie znajduje się też pełna bibliografia literatury, z której korzystałam przy oznaczaniu i opisywaniu roślin umieszczonych w atlasie.

   Strona miała być właściwie tylko atlasem roślin występujących w polskich i słowackich Karpatach - stąd jej nazwa. I jest on oczywiście nadal jej podstawą, mimo, że strona w pewnym momencie zaczęła się rozrastać i ciągle pojawia się na niej, poza nowymi gatunkami roślin, coś nowego – jest więc trochę o Karpatach, o ochronie przyrody, o zwierzętach, są zamieszczane zdjęcia ze spacerów i wycieczek – ale wszystkie informacje i zdjęcia  zamieszczane na stronie dotyczą wyłącznie Karpat.

Agnieszka Michalik

Wszystkie zdjęcia i inne materiały zawarte na tej stronie www.zielnik-karpacki.pl są chronione prawem autorskim i majątkowym, stanowią własność właściciela strony. Jakiekolwiek wykorzystanie (kopiowanie, publikowanie, drukowanie itp.) zdjęć lub ich modyfikacja, bez i wiedzy autora jest zabronione!

Dopuszczalne jest bezpłatne korzystanie ze zdjęć zamieszczonych na niniejszej stronie za zgodą autora, do celów wyłącznie prywatnych.

Aby wykorzystać zdjęcie należy spełnić następujące warunki:

- Zdjęcie powinno pozostać w formie niezmienionej, czyli takiej jak zostało udostępnione.

- Pod każdym zdjęciem zamieszczonym na prywatnej stronie/blogu, powinien się znajdować aktywny odnośnik do strony: www.zielnik-karpacki.pl

- Pod każdym zdjęciem wykorzystanym w formie drukowanej (np. praca dyplomowa), należy umieścić podpis: Agnieszka Michalik – www.zielnik-karpacki.pl

- Każda forma wykorzystania zdjęcia musi być poprzedzona uzgodnieniem z autorem.


Kwiaty Białe


Różowe Czerwone Fioletowe


Żółte Zielone Brązowe