Rośliny naczyniowe

Turzycowate Trawy


Paprotniki


Drzewa Krzewy Krzewinki


Butorza

Beskid Żywiecki

Rezerwat leśny

 
Data utworzenia : 1961

Powierzchnia : 30,08 ha 
(wg aktów normatywnych) 


Położony w miejscowości Sól, w gminie Rajcza, przy linii kolejowej z Żywca do Zwardonia, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, w dolnych, zalesionych północnych stokach masywu Rachowca (954 m n.p.m. - Grupa Wielkiej Raczy).

Przedmiotem ochrony jest tu dolnoreglowy bór jodłowo-świerkowy. Występujące w nim świerki to miejscowa, utrwalona genetycznie odmiana tzw. świerk istebniański. Niektóre z nich liczą 130 lat, mają 45 m wysokości , a średnicę pni dochodzącą do 80 cm. Ponadto w rezerwacie rośnie żyzna buczyna karpacka i bagienna olszyna górska. Spotkać tu można m.in.: żywiec dziewięciolistny, podrzeń żebrowiec, wawrzynek wilczełyko, goryczkę trojeściową, ciemiężycę zieloną, widłaki - wrońca i jałowcowatego.

Z powodu znacznego pogorszenia się stanu drzew, Nadleśnictwo Ujsoły, na terenie którego leży rezerwat, w 2005 r., wystąpiło o likwidację rezerwatu. Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody nie wyraziła jednak na to zgody.

 
Bibliografia:
  • Rąkowski G., Walczak M., Smogorzewska M.: Rezerwaty Przyrody w Polsce Południowej: Monografia pod redakcją Grzegorza Rąkowskiego. Warszawa: Instytut Ochrony Środowiska, 2007
  • http://bip.katowice.rdos.gov.pl/wojewodzki-rejestr-form-ochrony-przyrody [dostęp 2015-03- 28]
  • http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf [dostęp 2015-03- 25]
 
     

Kwiaty Białe


Różowe Czerwone Fioletowe


Żółte Zielone Brązowe