WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY, W. ZAROŚLOWY, DZIKIE WINO (Parthenocissus quinquefolia syn. Parthenocissus inserta, syn. Ampelopsis quinquefolia)

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY, W. ZAROŚLOWY, DZIKIE WINO

Kotlina Sądecka - czerwiec 2013

Rodzina : Winoroślowate.

Opis : Pnącze wysokości nawet do 20 m, szybko rosnące i mocno rozgałęziajace się. Młode gałązki czerwone, z przetchlinkami i białym rdzeniem. Korowina gładka, niespękana i niełuszcząca się. Wąsy czepne z 5-12 rozgałęzieniami., które mogą być zakończone charakterystycznymi tarczkowatymi przylgami. Liście skrętoległe, wyrastające pojedynczo z węzłów złożone najczęściej z 5 listków, eliptycznie lub odwrotniejajowatych, zaostrzonych na szczycie, z wierzchu błyszczących i nagich, spodem matowych, jaśniejszych, brzegiem grubo piłkowanych. Liście jesienią zabarwiają się na czerwono. Kwiaty drobne, 5-płatkowe, zebrane w baldachowatowiechowate kwiatostany. Owocem ciemnoniebieska jagoda o woskowym nalocie.

Gatunek ten jest różnie ujmowany. Często rozróżnia się dwa odrębne gatunki - winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserta) i winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) - na podstawie barwy młodych pędów, kształtu liści i braku lub obecności tarczkowatych przylg, za pomocą, których roślina przytwierdza się np. do ścian).

Występowanie:  
Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy został sprowadzony na początku XVII w., jako roślina ozdobna. Często dziczeje, występuje głównie się w zbiorowiskach półnaturalnych, ale pojawia się już w lasach.
 
Kwitnienie : VII-VIII