SASANKA ZWYCZAJNA (Pulsatilla vulgaris, syn. Anemone pulsatilla)

SASANKA ZWYCZAJNA

Ogród botaniczny - Koszyce - 2 maja 2017

Rodzina : Jaskrowate.

Opis : Bylina kłączowa, za młodu silnie jedwabiście owłosiona, z czasem łysieje. Liście odziomkowe zebrane w rozetkę; łodygowe w okółku pod kwiatem, silnie podzielone na równowąskie łatki. Kwiaty czerwonofioletowe lub niebieskofioletowe, duże, wzniesione, wyrastają pojedynczo na głąbikach. Owocem jednonasienna niełupka.

Wyróżnia się formę typową:

 Pulsatilla vulgaris ssp.vulgaris – liście odziomkowe przylegają do ziemi, są mocno podzielone, rozwijają się w czasie kwitnienia, listki okwiatu są wąskoeliptyczne. Ta forma występuje w Europie Zachodniej (występowała też w Polsce).

i formę Pulsatilla vulgaris  ssp. grandis (sasanka wielkokwiatowa) – liście odziomkowe słabiej podzielone, rozwijają się po kwitnieniu; listki okwiatu są szerokoeliptyczne. Ta forma występuje na wschodzie i południowym-wschodzie Europy. Przez niektórych uważana jest za odrębny gatunek - Pulsatilla grandis.

Występowanie : Europa. W Polsce raczej wymarła na naturalnych stanowiskach (m.in. Lubelszczyzna). Rośnie na suchych łąkach, w suchych lasach sosnowych, na słonecznych zboczach.

Kwitnienie : III-IV