POSŁONEK POSPOLITY (Helianthemum obscurum)

POSŁONEK POSPOLITY

Kotlina Sądecka - tereny stawów nad Dunajcem w Stadłach - 5 sierpnia 2018

Rodzina : Posłonkowate.

Opis : Zimozielona krzewinka wysokości do 30 cm. Gałązki wznoszące  się lub wzniesione, w górnej części kosmate, pokryte szarozielonym kutnerem. Liście ciemnozielone, równowąsko lancetowate lub jajowato eliptyczne, z wierzchu prawie nagie, spodem owłosione, tępe; w kątach liści lancetowate, drobne przylistki. Kwiaty żółte, 5-płatkowe, o średnicy do 2,5 cm, zebrane w kwiatostany na końcach pędów. Zamykają się na noc i w pochmurne dni. Działki kielicha kutnerowate, nieraz z długimi włoskami. Szypułki po przekwitnięciu zgięte w dół. Owocem 3-klapowa torebka z niełupkami.

Występowanie : Europa, Ameryka Północna i Południowa w strefie umiarkowanej, Azja Mniejsza. W Polsce na niżu i w górach w niższych położeniach. Rośnie na suchych wzgórzach, na skałach, upłazach, w murawach kserotermicznych i stepowych, głównie na wapiennym podłożu.

Kwitnienie : V-VIII

Niektórzy botanicy uważają go za jeden z podgatunków Posłonka rozesłanego (Helianthemum nummularium), nosi wtedy nazwę Posłonek rozesłany pospolity (Helianthemum nummularium ssp. obscurum).