OBRAZKI ALPEJSKIE, OBRAZKI WSCHODNIE TYPOWE (Arum Alpinum, syn. Arum maculatum, syn. Arum orientale ssp. orientale)

OBRAZKI ALPEJSKIE, OBRAZKI WSCHODNIE TYPOWE

Pogórze Rożnowskie - 10 maja 2016

Roślina objęta ochroną częściową.

Rodzina : Obrazkowate

Opis : Bylina wysokości do 30 cm o bulwiastych kłączach, tworząca kępy. Liście duże, strzałkowate, błyszczące (bez plam). Pęd kwiatostanowy bezlistny, z dużą (8-12 cm) zielonkawą pochwą kwiatostanową, brzegami fioletową, zwłaszcza na szczycie (przekształconą z podsadki). Wewnątrz pochwy kolba kwiatostanowa. Kwiaty pachną padliną.Owoce czerwone.

Dawniej uważano, że na terenie Polski występują  jedynie obrazki plamiste. Później stwierdzono, że obrazki plamiste występujące u nas nie występują na naturalnych stanowiskach, a jedynie w miejscach po dawnej uprawie na Pomorzu. Natomiast na południu kraju występują tzw. obrazki wschodnie typowe (Arum orientale ssp. Orientale). Jest to podgatunek obrazków wschodnich. W innych opracowaniach występują one pod nazwą obrazków alpejskich (Arum Alpinum, syn. Arum maculatum).

Występowanie : Od Azji Środkowej po Europę Południowo-Wschodnią. W Polsce na południu kraju, w niższych położeniach górskich i na pogórzach. Rośnie w wilgotnych lasach liściastych, rowach, zaroślach.

Kwitnienie : IV-V

Roślina trująca.