FIOŁEK PRZEDZIWNY (Viola mirabilis)

FIOŁEK PRZEDZIWNY

Słowacki Kras - Krásnohorská Dlhá Lúka - 29 kwietnia 2017

Rodzina : Fiołkowate.

Opis : Bylina wysokości do 30 cm. Posiada  podziemne, zdrewniałe kłącze z brunatnoczerwonymi łuskami, w kątach których wiosną wyrasta różyczka liściowa i długie do 12 cm szypułki z bladoniebieskimi, słabo pachnącymi kwiatami. Kwiaty grzbieciste, dość duże; płatki korony odwrotnie jajowate, z których dwa skierowane do góry; boczne owłosione w gardzieli; dolny z zielonawą lub żółtawą ostrogą; działki kielicha zaostrzone, niejednakowe, z dużymi przedłużeniami u nasady. Podkwiatki powyżej lub w środku szypułki.

Dopiero później rozwija się ulistniona łodyga, na której w górnej części na krótkich szypułkach wyrastają drobne, tylko z niewielką koroną lub bez niej, kwiaty klejstogamiczne (ulegające samozapyleniu wewnatrz kwiatu, który nie otwiera się w czasie kwitnienia). Liście karbowano piłkowane, ciemnozielone, błyszczące, słaboowłosione; młode zwinięte tutkowato; dolne duże, prawie nerkowate, długoogonkowe; górne szeroko sercowate; krótkoogonkowe. Przylistki całobrzegie; dolne brunatne. Owocem naga torebka.

Występowanie : Europa i Azja. W Polsce na niżu, w górach rzadki, raczej spotykany po piętro pogórza. Rośnie w najczęściej w lasach grądowych, ciepłolubnych buczynach i niektórych postaciach łęgu jesionowo-wiązowego.

Kwitnienie : IV-V

Roślina lecznicza.